Games and Sports

 

Kendriya Vidyalaya National Sports Meet 2016-17

SELECTED STUDENTS

1. SURAJ PRATAP SINGH - ATHELECTICS

2. ABHISHEK SHUKLA - CHESS

3. SAPTRISHI SHUKLA - CHESS

4. ABHISHEK - BADMINTON

5. KRISHKING GAUTAM - TAEKONDO

6. AKASH THAKUR - VOLLEYBALL

7. NANCY NAYAN - BASKETBALL

8. SHREYA - 

9. ABHISHEK MISHRA - TT

10. RAJAT DWIVEDI - CRICKET

11. VISHAL - CRICKET (STAND BY)

12. SAURABH - TT (STAND BY)

13. VANSHIKA - JUDO

14. MUSHKAN - JUDO

15. NANDINI - JUDO

16. AAKRITI - JUDO

17. DEEPA YADAV - JUDO

18. SHRUTI - JUDO

19. BHAVNA AWASTHI - JUDO

20. ATIF IRFAN - JUDO

21. UBAID ANSARI - JUDO

22. YUVRAJ PANDEY - JUDO

23. RAJAT SINGH - JUDO

24. AQUIL IRFAN - JUDO

25. RISHABH - JUDO

26. PRASUN - JUDO

27. PRAJJAWAL - JUDO

28. AHIVANSH - JUDO

29. ANKIT YADAV - JUDO

30. GANGA SAGAR - JUDO

31. SAURABH SHUKLA - JUDO

32. ADUIB IRFAN  - JUDO

33. ROHIT THAKUR- JUDO

 


 

Kendriya Vidyalaya Regional Sports Meet 2016-17

TOTAL 188 STUDENTS ARE PARTICIPATED .

ACHEIVEMENTS - 

GOLD - 30

SILVER - 30

BRONGE - 27

FOOTBALL-   U-14 - SILVER

BASKET BALL - U- 14 (GIRLS) - SILVER

BASKET BALL - U-14 (BOYS) - BRONZE

BASKET BALL - U-19 (BOYS) BRONZE

 

 

 

45 Kendriya Vidyalaya Regional Chess Meet 2014 ( Under 19 Girls )

 KV 2 Chakeri Kanpur
Final Standing
Date : 2014/08/28
Final ranking
Rank SNo. Name FED Club Pts BH.
1 12 Ekta Singh IND Kv 3 Chakeri 5 17
2 5 Anukrity Varshney IND Kv Efco Barely 4 16½
3 35 Varsha IND Kv Raibareli 1st Shift 4 16½
4 14 Kirti Kushwaha IND Kv No1 Chakeri Kanpur 4 16
5 7 Bindu Sharma IND Kv Pgi Lko 4 15½
6 8 Deepali Saini IND Kv No1 Chakeri Kanpur 4 13½
7 31 Snigdha Srivastava IND Kv Iim Lko 4 11½
8 32 Swati Kushwaha IND Kv 3 Chakeri 3 14½
9 23 Richa Kumari IND   3 14
10 29 Shristi Gupta IND Kv Cantt Kanpur 3 14
11 24 Roli Singh Yadav IND Kv Raibareli 1st Shift 3 13½
12 30 Shubhangali Gupta IND Kv Cantt Kanpur 3 13½
13 3 Ankita Singh IND Kv Raibareli 1st Shift 3 13½
14 17 Nazia Parveen IND Kv Cantt Kanpur 3 13
15 25 Sana Bukhari IND Kv Cantt Kanpur 3 12
16 19 Pratibha IND Kv Aliganj Lko 3 11½
17 33 Swati Srivastava IND Kv Aliganj Lko 3 11½
18 28 Shambhavi IND Kv Bhel Jagdishpur 11
19 1 Amisha Singh IND Kv No 1 Armapur 10½
20 13 Jyoti Yadav IND Kv Cantt Kanpur 2 14½
21 21 Priyanshi Verma IND Kv No 1 Armapur 2 13
22 10 E.Varshini IND Kv No 2 Afs Chakeri Kanpur 2 13
23 34 Utkarsha IND Kv 1 Shajahanpur 2 11½
24 11 Eesha IND Kv Rrc Fatehgarh 2 11
25 4 Anshika IND Kv Pgi Lko 2 10½
26 15 Mansi IND Kv Pgi Lko 2 10½
27 9 Dibya Kumari IND Kv No 2 Afs Chakeri Kanpur 2 9
28 27 Shalini Shukla IND Kv Rrc Fatehgarh 12½
29 22 Ratnika Pandey IND Kv Aliganj Lko 12
30 16 Namrita Gupta IND Kv No 2 Afs Chakeri Kanpur 10
31 26 Shalini Ojha IND Kv No 2 Afs Chakeri Kanpur 9
32 6 Arpita Singh IND Kv Iim Lko 1
33 18 Nisha Verma IND Kv Pgi Lko 1
34 20 Priyanka Yadav IND Kv Pgi Lko 1
35 2 Anjali Singh IND Kv No 1 Armapur 1 9
Program Swiss-Manager developed and copyright © by DI.Heinz Herzog, 1230 Vienna Joh.Teufelg.39-47/7/9,
Mail:h.herzog@swiss-manager.at,homepage http://swiss-manager.at, User:All India Chess Federation, 2014/07/23
Details on this tournament can be found on http://chess-results.com

45 Kendriya Vidyalaya Regional Chess Meet 2014 (Under 17 Girls )
 KV 2 Chakeri Kanpur
Date : 2014/08/28
Final ranking
Rank SNo. Name FED Club Pts BH.
1 8 Apoorva Sahu IND Kv No.3 Chakeri Kanpur 5 14½
2 12 Kirti Tripathi IND Kv Iit 15
3 35 Shruti Gangwar IND Kv Efco 15
4 13 Kirtika Tripathi IND Kv Iit 4 15½
5 31 Sanya Pandey IND Kv Raibareli 1st Shift 4 15
6 37 Swati Rana IND Kv Lakhimpurkhiri 4 12½
7 40 Varsha IND Kv No.2 Afs Chakeri Kanpur 15½
8 26 Radhika IND Kv Bijnaur Lko 13
9 16 Mansi Shukla IND Kv Rakshavihar 3 19
10 38 Sweta Nagi IND Kv Bijnaur Lko 3 17
11 22 Prakashika Bajpai IND Kv Lakhimpurkhiri 3 15½
12 23 Preeti Jaiswal IND Kv Aliganj Lko 3 15
13 25 Priyanka IND Kv Rrc Fatehgarh 3 14
14 4 Anaya Awasthi IND Kv Lakhimpurkhiri 3 13½
15 33 Shivangi IND K V No.1 Afs Chakeri 3 12½
16 15 Mansi Pandey IND Kv Bijnaur Lko 3 11½
17 18 Muskan Chaturvedi IND Kv Bhel Jagdishpur 3 10½
18 34 Shivangi Mishra IND Kv Iit 3 10
19 30 Riya Verma IND   14
20 11 Kalpana Pal IND Kv No.2 Afs Chakeri Kanpur 13
21 3 Aditi Soni IND Kvno1 Armapur 11½
22 2 Aditi Gaur IND Kv No.3 Chakeri Kanpur 9
23 41 Vidhi Singh Chauhan IND Kv Iit
24 19 Niharika Gupta IND Kv No1 Armapur 2 15
25 9 Ishika Puri IND Kv Lakhimpurkhiri 2 13½
26 5 Anjali Sachan IND Kv No.2 Afs Chakeri Kanpur 2 13½
27 1 Aastha Singh IND Kv No.2 Afs Chakeri Kanpur 2 12½
28 39 Tasneem IND Kv Aliganj Lko 2 11½
29 14 Lucky Bharti IND Kv Bijnaur Lko 2 11
30 27 Ramanpreet IND Kv Rrc Fatehgarh 2 10
31 7 Anshika Shukla IND Kvno1 Armapur 2
32 21 Pooja Singh IND Kv No.2 Afs Chakeri Kanpur 2 8
33 32 Shagufta Khan IND Kv Lakhimpurkhiri 12
34 24 Priya Yadav IND Kv Raibareli 1st Shift 12
35 17 Muskan IND Kv No.3 Chakeri Kanpur 11½
36 29 Riya Mishra IND Kv Bhel Jagdishpur
37 6 Anju IND Kv Rrc Fatehgarh
38 10 Julie IND Kv Aliganj Lko 1 12
39 36 Shubhangi IND Kv Bhel Jagdishpur 1 11
40 20 Pooja Gupta IND Kv Bhel Jagdishpur 1 10½
41 28 Rishita Nautiyal IND Kv Bhel Jagdishpur 1 10½

 

 

 

 

 

 

 

 

SGFI  Coaching Camp for Volleyball Boys & Girls U-19 2013-14 from 19.01.2014 to 28.01.2014

Achievement of National Level / SGFI 2012-13

Sl. No.

Name of Students

Class

Game/ Event

Place position Prize

National level / SGFI level

1

 

 

Yamini Mishra

XI

Taekwondo

Ist Place

Gold Medal / Cash Price

National

NIL

Selected for SGFI

2

Rana Shashank Singh

X

Taekwondo

Ist Place

Gold Medal / Cash Price

National

NIL

Selected for SGFI

3

Kshitiz Kumar

XI

Cricket

 U-19

NIL

National

NIL

Selected for SGFI

4

Tanuj Singh Rathore

VIII

Volley ball

U-14

NIL

National

NIL

Selected for SGFI

 

 

5

Nikita C. Bhanu

VIII

80 M Hurdles

IInd Place

Silver Medal / Cash

 

National

 

NIL

Selected for SGFI

6

Akash Pal

 

XII

JUDO

IInd Place

Silver Medal / Cash

National

7

Utkarsh Pandey

XI

JUDO

IInd Place

Silver Medal / Cash

 

National

 

8

Pruthvi Singh

VIII

JUDO

IInd Place

Silver Medal / Cash

 

National

 

National Participants List - 2012-13

SNO

PARTICIPANTS NAME

CLASS

EVENT

AGE GROUP

 

1

YUVRAJ SINGH

VIII A

BASKET BALL BOYS

U.14

2

AKHILESH KUMAR

VIII A

3

VIVEK PATHAK

VIII A

4

VIJAY SINGH

VII A

5

ANKIT SINGH

VIII B

6

SRATI BAJAPI

VIII A

BASKET BALL GIRLS

U.14

7

K.SAHITI

VIII A

8

ANJALI SINGH

VIII A

9

POOJA SRIVASTAVA

VIII A

10

NAINCY

VIII E

11

SHALOO

XII B2

BASKET BALL GIRLS

 

U.19

12

MANISHA

XII B1

13

SHALU SHARMA

XI C

14

SHUBHI MISHRA

XI B2

15

JYOTI BAGHEL

IX A

16

NEERAJ

VI B

SWIMMING

U.14

17

SRISHTI JAISWAL

VII A

18

NIKITA C. BHANU

VIII A

ATHELETICS

U.14

19

MAYANK KUMAR

XI B1

CHESS

U.19

20

21

SHAYEEQUE

RAHUL KUMAR

VIII C

XII B1

FOOTBALL

U.19

22

23

ANUJ DIXIT

ANMOL SHARMA

 

IX C

BADMINTON

U.17

24

KSHITIZ KUMAR SINGH

XI B1

CRICKET (BOYS)

U.19

25

RISHIKANT SHUKLA

XI C

TAEKWONDO (BOYS)

U.19

26

DEEPAK JANGIR

IX A

U.17

27

RANA SHASHANK SINGH

X C

U.17

28

YAMINI MISHRA

XI B2

TAEKWONDO (GIRLS)

U.19

29

AKASH PAL

XII C

JUDO (BOYS)

U.19

30

SATYAM MISHRA

XI B2

31

KULDEEP SINGH YADAV

X B

U.17

32

UTKARSH PANDEY

X B

33

RAVI SHARMA

IX E

34

ADITYA UPADHYAY

X B

35

PRANJAL GAUTAM

VIII B

U.14

36

PRUTHVI SINGH

VIII B

37

RAHUL SINGH

VIII B

38

PRASUN KATIYAR

VI D

39

PRADYUMN

VI B

40

ALISHA SHEIKH

VI A

JUDO (GIRLS)

U.14

41

AISHWARYA SACHAN

VI A

42

HIMANSHI VERMA

VI A

43

TANUJ SINGH RATHOR

VIII C

VOLLEY BALL (BOYS)

U.14

44

ANKESH KUMAR

VII A

45

AKASH SINGH CHAUHAN

VIII C

46

VICKY KUMAR

VII E

47

48

ASHISH KUMAR

SAURAV RAI

XI C

XI B3

VOLLEY BALL (BOYS)

U.19

 

 

 

 

Achievement of Regional Games 2012-13

Sl No

Event

Age Group

Achievement

1

Basketball (Girls)

U-19

8 Gold Medals

2

Basketball (Girls)

U-14

9 Gold Medals

3

Basketball (Boys)

U-14

10 Silver Medals

4

Swimming (Boys)

U-14

01 Silver

5

Swimming (Girls)

U-14

01 Silver

6

Athletics

U-14

01 Gold, 01 Silver

7

Judo (Boys)

U-14, U-17

03 Gold

8

Taekwondo (Boys)

U-14, U-17

03 Gold, 02 Silver, 07 Bronze

9

Taekwondo (Girls)

U-19, U-14

01 Gold, 01 Bronze

 

        

ACHIEVEMENT IN KVS 43RD SPORTS MEET 2012-13

 

 

S.NO.

NAME OF ACHIVERS

MEDAL

NAME OF SPORTS

1

YAMINI MISHRA

GOLD

TEAKWANDO

2

RANA SHASHANK SINGH

GOLD

TEAKWANDO

3

UTKARSH PANDEY

SILVER

JUDO

4

AAKASH PAL

SILVER

JUDO

5

PRITHVI SINGH

SILVER

JUDO

6

NIKITA C BHANU

SILVER

ATHELETICS

 

VARANASI WINS 43RD NATIONAL VOLLEYBALL MEET 2012-13

 

 

 

                                                                             SPORTS-2011-12

 

 

                         

 

 

SPORTS 2011-12

NATIONAL

 

 

                                                                              

STUDENTS NAME  
CLASS
MEDAL
EVENT
AKSHAY YADAV
X E
GOLD
CRICKET (U-16)
PALLAVI
X A
BRONZE
VOLLEYBALL
SHIVANI  CHANCHAL
XI C
BRONZE
HANDBALL (U – 19)
UTKARSH PANDEY
IX B
BRONZE
JUDO
SMRITI PAL
XII B1
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-19)
RASHI CHAUHAN
XII B3
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-19)
SHALOO
X C
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-19)
MONIKA
XI B1
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-19)
SHALU
XI B2
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-19)
AKANSHA SHUKLA
X D
PARTICIPATION
TABLE TANNIS
KSHITIZ KUMAR
XI
PARTICIPATION
CRICKET (U-19)
ANUJ DIXIT
VIII A
PARTICIPATION
BADMINTON
HIMANSHU
VIII D
PARTICIPATION
BASKET BALL ( U-14)
NEERAJ
V B
PARTICIPATION
SWIMMING
ROHIT
VIII D
PARTICIPATION
FOOT BALL
ANCHAL
VIII A
PARTICIPATION
BASKET BALL (U – 14)
NIKITA
VIII A
PARTICIPATION
BASKET BALL (U – 14)
NEHA
VIII A
PARTICIPATION
BASKET BALL (U – 14)
HIMADRI
VIII A
PARTICIPATION
BASKET BALL (U – 14)
SHILPA
VIII A
PARTICIPATION
BASKET BALL (U – 14)
                       

                SUMMARY 2011-12

                              

Game
No. of Participants’
Total winners in Regional
 
Total winners in National
 
Gold
Silver
Bronze
Gold
Silver
Bronze
Basketball U.19 (G)
09
09
 
 
 
 
 
Basketball U.14 (G)
07
 
07
 
 
 
 
Basketball U.14 (B)
09
 
 
09
 
 
 
Table Tennis (G)
01
01
 
 
 
 
 
Judo (B)
10
01
05
 
 
 
01
Volleyball (G)
12
 
 
 
 
 
01
Taekwondo(B)
13
 
 
03
 
 
 
Athletics(B,G)
13
 
 
02
 
 
 
Badminton
04
 
02
 
 
 
 
Skating (G)
02
 
 
03
 
 
 
Swimming
06
12
02
       06
 
 
 
Total
86
23
16
     23
 
 
02